StatPress

Celkem:3642
Počet návštěv dnes: 6
Online:0

Známé letovisko Lovran má novou atrakci Středověkou věž

Lovran

Lovran

Letovisko Lovran je odnedávna bohatší o další turistickou atrakci. Byla totiž otevřena zrenovovaná starobylá věž, která stojí za prohlídku. Z této nádherné městské věže je neuvěřitelný výhled na Kvarnerský záliv, ostrov Cres, Přírodní park Učka a střed letoviska Lovran. Věž si mohou prohlédnout individuální návštěvníci i turistické skupiny.
Impozantní masivní stavba je zbytkem fortifikačního systému ze středověku. Nachází se přímo u vstupu na náměstí ?Trg svetoga Jurja?. Věž je čtvercová. Její dolní část pochází ze středověku. Dodnes jsou v jejím zdivu patrné původní kamenné bloky. Horní část věže pochází z novější doby. Byla vystavěna po válečném ničení v sedmnáctém století.
Interiér věže byl nedávno zcela obnoven. Nyní je zde prostor pro malířský ateliér a umělecké výstavy, které budou instalovány na všech podlažích ? od přízemí až po třetí patro.
Letos v zimě si návštěvníci mohli prohlédnout velkou výstavu starých obrazů a pohlednic letoviska Lovran z období Rakouska-Uherska, nadvlády Itálie i z pozdější doby. Jsou zde i současné exponáty. Ve věži je také stálá výstava. Návštěvníci si mohou prohlédnout motivy z cesty na Severní pól a objevení souostroví ?Země Františka Josefa?. Expedice se totiž zúčastnili také tři místní rodáci: Frane Letiš z letoviska Opatija, Jakov Sučić z letoviska Volosko a Vicko Palmić z letoviska Lovran.
Při prohlídce věže si návštěvníci mohou zakoupit také některý z typických suvenýrů zdejšího kraje s motivy zvláště chutných jedlých kaštanů zvaných ?maruni?. ?Maruni? rostou v letovisku Lovran a jeho okolí. Oblíbené jsou i motivy třešní a chřestu, kterým se zde daří. Jedním z častých motivů suvenýrů je i městská věž.
Věž má svéj umělecký a historický význam. Nabízí však svým návštěvníkům i další turistickou atrakci. Z třetího patra je nádherný výhled na Kvarnerský záliv, na staré městské jádro, ostrov Cres a Přírodní park Učka, který se rozkládá na stejnojmenném pohoří. Pro zimní návštěvníky věže je připravena nabídka chutné domácí kořalky z medu.

Comments are closed.