StatPress

Celkem:3522
Počet návštěv dnes: 4
Online:2

Unije Malý ostrov pro velkou dovolenou

Ostrov Unije je maličký a je zde jenom jedna obec, v níž trvale žijí obyvatelé. Přesto rok od roku láká čím dál více turistů. Důvodem jsou kulturně-historické památky, překrásné pláže a promenády, zachovaná příroda, mimořádná pohostinnost, příhodné dopravní spojení. Na smotném ostrůvku však nejezdí automobily a nejsou tam ani návaly turistů uprostřed sezóny.

Ostrov Unije je největší ze souostroví, které obklopuje ostrov Lošinj. Díky své výhodné poloze u vjezdu do moře na Kvarneru, pramenům pitné vody na ostrově a úrodné půdě byl odedávna osídlen. Kontinuitu osídlení od prehistorie potvrzují četné archeologické nálezy na pevnině i v podmoří, například trosky římské vily. U ostrova se od nepaměti křižují námořní cesty, vedoucí z Istrie do Dalmácie a hlouběji do Kvarnerského zálivu. Vzhledem k velkému množství útesů a hřebenů, rozesetých v okolním moři, není divu, že zde hodně lodí ztroskotalo. Vrak jedné takové potopené lodi lze spatřit při veplutí do unijského přístavu.

Na ostrově je pouze jedna osada, která se jmenuje Unije stejně jako ostrov. Vyrostla na břehu, chráněném před bórou, který je známý také díky četným olivovníkům. V osadě Unije je několik restaurací, cukrárna, pekárna, pošta a obchod. Ubytování lze sehnat v pokojích a apartmánech. Poskytnou ho ostrované ve svých typických domech se širokým štítovým průčelím.

Na ostrově je i malé letiště, které je vzdáleno 30 kilometrů od letiště Pula a 8 kilometrů od letiště Lošinj. Pravidelná lodní linka spojuje ostrůvek Unije s ostrovem Lošinj a nekolikrát týdně jezdí do Rijeky a zpět katamarán.

Comments are closed.