StatPress

Celkem:3350
Počet návštěv dnes: 101
Online:2

Torpéda z Rijeky

V Muzeu města Rijeka byla nedávno uspořádána výstava „100 let existence torpéda“. Byl to špičkový vynález, nejsložitější projekt vynálezců, techniků a průmyslníků z Rijeky. Výstava bude otevřena do poloviny září letošního roku. Je prvním krokem k vytvoření stálé sbírky Muzea průmyslu hospodářství a dopravy.

Příběh o torpédu začal v šedesátých letech devatenáctého století. Tehdy došlo k urychlenému průmyslovému rozvoji Rijeky, z níž se stalo moderní evropské město.
Vynálezcem torpéda byl zdejší rodák Giovanni Luppis, který pocházel z rodiny bohatých loďařů. Před odchodem do penze se tento kapitán rakousko-uherské fregaty začal zabývat myšlenkou o nové zbrani, kterou nazval ?zachránce pobřeží?. Mělo to být plavidlo protáhlého tvaru, naplněné trhavinou, s nenápadnými skleněnými plachtami. Plavidlo by se dalo řídit ze břehu.

Své plavidlo představil Giovanni Luppis v roce 1861 technickému výboru rakouského námořnictva. Reakce nebyla kladná, ale vynálezce se své myšlenky nevzdal. Po návratu do Rijeky se sešel s průmyslníkem Giovannim Ciottou, který se později, v době největšího rozkvětu města, stal jeho starostou. Giovanni Ciotta o tři roky později seznámil Lupise s ředitelem technického institutu Robertem Whiteheadem. Dohodli se na spolupráci při zdokonalování Luppisova modelu. Ale Robert Whitehead se později rozhodl jinak. Odmítl Luppisův přístup a přiklonil se k myšlence, že to musí být plavidlo, které se potopí pod hladinu, čímž se sníží jeho viditelnost.

V prosinci roku 1866 představil svůj prototyp odborníkům. Jeho pokusné vypuštění proběhlo v roce 1868. Na lodi Gemse byl připevněn odpalovač torpéd. Dělová loď Gemse, jejíž výstavba byla dokončena v loděnici bratří Schiavon, se tak stala první torpédovou lodí na světě.

Robert Whitehead v roce 1875 zahájil provoz ve vlastní továrně, která vyráběla 800 torpéd ročně.

Torpéda z Rijeky začaly záhy kupovat mnohé státy včetně Velké Británie, Francie, Itálie, Německa, Švédska, Japonska, Argentiny, Ruska a dalších. Majitel založil pobočky své firmy v zahraničí a časem povolil i licenční výrobu torpéd po celém světě. Torpéda se v městě Rijeka vyráběla až do dvacátého století. Kromě továrních hal se zde dochovala i budova s odpalovací rampou z třicátých let dvacátého století. Podle dostupných zdrojů zde bylo od roku 1866 do srpna roku 1943 vyrobeno 20 323 torpéd, 1053 odpalovačů torpéd a 1368 vysokotlakých kompresorů. Výroba torpéd byla ukončena v roce 1966.

Turistické sdružení Přímořsko-goranské župy

Comments are closed.