StatPress

Celkem:4006
Počet návštěv dnes: 75
Online:0

Sto let Kamenické školy na ostrově Brač

Brac

Brac

Kamenická škola v Pučišće na ostrově Brač nedávno oslavila sto let svého působení. Jedná se o jedinečnou vzdělávací instituci nejen v Chorvatsku, ale i v této části Evropy. Škola zároveň představuje i výjimečnou atrakci pro turisty. U příležitosti tohoto významného jubilea byla vydána monografie školy, z čehož padesát kusů bylo svázáno do unikátních kamenných desek. Přestože škola v Pučišće byla založena až v roce 1909, kvůli potřebě rozvoje kamenictví
na Brači byla výuka kameníků zahájena již v roce 1906. Už tehdy se v Pučišće a Selci ve spolupráci s řemeslnickou školou Split organizovaly kurzy kamenictví, jejichž absolventi na závěr skládali kamenické zkoušky. Z této školy, která si pečlivě hlídá své tradice, pochází řada vrcholných kameníků, v jejichž pracích je zřetelně rozpoznatelný rukopis této instituce. Příběh kamenické školy v Pučišći je příběh o historii a tradici bračského kamene zabudovaného do četných staveb a o umění jeho zpracování. Studenti této školy při získávání vědomostí a umění opracování kamene dokonce používají i zubaté ruční nástroje, které pochází ještě z římských časů.

Do školy se každý rok zapíše zhruba stovka žáků ze všech koutů Chorvatska. Ročně školu k tomu navštíví i deset tisíc turistů a tak má škola nejen významnou vzdělávací, ale i turistickou funkci. Žáci Kamenické školy v Pučišće se účastnili i největších turistických veletrhů, na kterých předvedli umění kamenického řemesla před početným obecenstvem. Na soukromou audienci přijal žáky kamenické školy i papež Jan Pavel II. a za výjimečný příspěvek rozvoje chorvatského cestovního ruchu udělilo Chorvatské turistické sdružení Kamenické škole v Pučišći v roce 2004 nejvyšší turistické ocenění ?Anton Štifanić?.
Turistické sdružení Splitsko ? dalmatské župy

Comments are closed.