StatPress

Celkem:3958
Počet návštěv dnes: 77
Online:0

Skradin – Skryté krásy zátoky v závětří

Skradin, který vyrostl patnáct kilometrů od Šibeniku ve střední Dalmácii, je jedním ze starobylých chorvatských městeček. Má bohaté

Skradin

Skradin

kulturně-historické dědictví, které vznikalo během dvou tisíc let a pod dnešním jménem je zmíněn v dokumentech z desátého století.

Byl vystavěn na pravém břehu řeky Krky a až donedávna ukrýval svou krásu v závětří přírodní zátoky. Dnes může jeho nádheru spatřit každý turista, který se zstaví na nejhezčím odpočívadle dálnice Záhřeb ? Split a na překrásném mostě, z něhož je nezapomenutelný výhled.  Skradin svou krásou v minulosti lákal četné dobyvatele a několikrát byl dokonce rozbořen. Vládli v něm staří Liburnové, Římané, Góti, Benátčané a Turci.

Turisty čím dál více lákají přírodní krásy širšího okolí Skradinu, především Národní park Krka, který se rozkládá na více než 14.000 hektarech kolem střední a dolní části povodí řeky Krky.  Národní park Krka je nádherné přírodní zákoutí v okolí řeky Krky, která má sedm travertinových slapů. Svou impozantností zvlášť vynikají Roški slap a Skradinski buk. V národním parku jsou dvě kulturně-historické památky, které jsou turisticky zvlášť atraktivní: františkánský klášter na ostrově Visovac a opatství Krka.

Visovac je ostrov ve stejnojmenném jezeře, které najdete v rozšířené části řeky Krky. Zelená voda zde v krasové náhorní plošině vyhloubila jezero a tak vzniklo harmonické spojení přírodní a historické památky. Na ostrově je kostel ze sedmnáctého století a františkánský klášter, v němž je uchována velmi cenná sbírka uměleckých předmětů, knih a důležitých dokumentů.  Na severní hranici národního parku se týčí středověké tvrze Trošenj a Nečven, vystavěné již ve čtrnáctém století.

Díky krásy Krky do skradinského přístavu pro malé lodě ? mariny každý rok připlují četné jachty a plachetnice z celého světa. Tato jedna z nejnavštěvovanějších marín na chorvatském pobřeží se nachází v přírodním prostředí a je výborně chráněná před větry. Kvůli závětří měli kdysi i Římané svůj přístav na tomto místě.

Kromě přírodních krás je jedním z důvodů, proč turisté do skradinské oblasti v hojném počtu jezdí, i bohatá gastronomická nabídka. V překrásných hospůdkách a sklípcích si mohou pochutnat na domácí uzené šunce pršutu, chlebě, upečeném pod poklicí v oharcích, čerstvých mořských plodech, studeném skradinském úhořím guláši brudetu s kaší z kukuřice, semleté ve vodních mlýnech na Skradinském buku, nebo si dát chutný skradinský zákusek, který se tradičně připravuje z mandlí, ořechů a medu.  Turistické ubytování lze zajistit v hotelu hotel ?Skradinski buk? a také ve zdejší pensiony nabízejí apartmány a pokoje k pronajmutí.

Turistické sdružení Šibenicko-knínské župy

Comments are closed.