StatPress

Celkem:3463
Počet návštěv dnes: 7
Online:0

Samobor – Dokonalé místo pro milovníky cukrovinek

slatko

slatko

V místech, kde se řeka Krka vlévá do Jaderského moře, se nachází svérázné a romantické dalmatské městečko Skradin. Jeho obyvatelé jsou široko daleko známí svou pohostinností. O ní se může přesvědčit každý, kdo navštíví zdejší ekologický a etnografický trh. V rámci této akce jsou návštěvníkům představena zdejší tradiční řemesla ? především výroba šperků a lidových krojů. Hosté si zde mohou prohlédnout a zakoupit rukodělné výrobky obyvatel zdejšího kraje, ale také jejich ekologické potravinářské produkty. Akce byla zahájena na podporu snahy místního obyvatelstva o uchování původních výrobků a starých řemesel, díky nimž je zdejší kraj zvlášť atraktivním místem pro turisty. Krásám kraje, který se rozkládá kolem Skradinu, neodolal ani jeden z nejbohatších lidí na světě, zakladatel firmy Microsoft Bill Gates, který jej několikrát navštívil. V minulém roce popsal své dojmy v textu, který vyšel v časopise Forbes.

Pevné sepětí městečka Skradin a jeho obyvatel s Jadranem i řekou Krka je patrné v jejich pohostinném přijetí všech jachtařů, pro které je zdejší marina bezpečným přístavem s nabídkou osvěžení a zábavy. Marina Skradin je jeden z nejnavštěvovanějších jachtařských přístavů na chorvatském pobřeží Jadranu. Nachází se v poklidné zátoce při ústí řeky Krka do moře. V těchto místech měli ostatně svůj přístav již staří Římané. Díky kráse Krky každým rokem zavítají četné jachty a plachetnice z celého světa do mariny Skradin. Národní park Krka se rozkládá na více než 14.000 hektarech území kolem středního a dolního toku řeky Krka, kterou zdobí sedm malebných vodopádů. Nejimpozantnější jsou Roški slap a Skradinski buk. Návštěvníci si mohou prohlédnout také františkánský klášter na ostrov Visovac a monastýr Krka, které patří k nejvýznamnějším památkám zdejšího kraje.

Obdělávání půdy a využívání bohatství, které skýtají řeka a moře, byly vždy hlavními způsoby obživy zdejších obyvatel, o čemž svědčí i archeologické nálezy z antiky. Zemědělskou tradici obyvatel Skradinu nejlépe dokládá známá rodina pana Bedrici, která pěstuje a vyrábí víno. Chorvatská odrůda vína Debit, kterou pěstují, získala v roce 1932 hlavní cenu na veletrhu vín ve francouzském městě Toulouse. Toto víno bylo označeno za jedno z šesti nejlepších vín na světě. Členové rodiny rovněž již více než dvě stě let rozšiřují a uchovávají jednu z nejbohatších evropských sbírek tradičního nářadí, strojů a zařízení, používaných při výrobě alkoholických nápojů.

Pěstování a výroba vína nejsou ve zdejším kraji výjimkou. Podobnou tradici zde má i pěstování oliv a výroba olivového oleje, včelařství a výroba medu, ale také rybářství. Lidé se těmito činnostmi zabývali odedávna, přičemž se řídili rytmem přírody a ročních období. Za ta léta získali špičkové znalosti a dovednosti.

Stejně jako kdysi, také nyní pěstují své plodiny na malých rodinných hospodářstvích. Jsou to ekologické a zdravé zemědělské produkty, které si návštěvníci mohou zakoupit na ekologickém a etnografickém trhu v městečku Skradin, který má bohatou nabídku.

Skradin se nachází asi patnáct kilometrů od Šibeniku ve střední Dalmácii a patří k nejstarším chorvatským městům. Jedná se o město bohatého kulturně-historického dědictví, jež trvá více než dva tisíce let. Pod dnešním jménem je Skradin poprvé zmiňován v desátém století.

Turistické sdružení Šibenicko-kninské župy

Comments are closed.