StatPress

Celkem:3658
Počet návštěv dnes: 90
Online:1

Promenáda podél průlivu sv. Antonína v Šibeniku

Šibenik

Šibenik

Šibenický průliv sv. Antonína (sv. Ante), je jednou z nejhezčích částí jadranského pobřeží. Je to rovněž jeden z nejnádhernějších mořských vjezdů do města. Toho místo bude zpřístupněno občanům města i jeho turistům. Levá strana průlivu byla totiž několik desítek let vojenským pásmem, které bylo ohraženo a přístup sem byl většině občanů zakázán. Pouze někteří vstoupit do této oblasti u průplavu. Díky projektu Veřejné instituce pro správu chráněných přírodních hodnot Šibenicko-kninské župy bude tento přírodní klenot Šibeniku spojen s městem promenádou, která povede z šibenického sídliště Mandalina podél celého průlivu. Místní obyvatelé a turisté se budou moci pěšky nebo na kolech dostat k benátské tvrzi sv. Mikuláše (sv. Nikole), která je chráněnou památkou nulté kategorie. Promenáda rovněž umožní přístup mořskými průchody a tunely do jeskyně, v níž se nachází středověký kostelíček sv. Antonína (sv. Ante).

Hodnota projektu je 1,4 milionů euro. V jeho rámci se plánuje výstavba promenády, dvou letohrádků, parkoviště, úprava přístaviště u jeskyně sv. Antonína (sv. Ante) a parková úprava celé lokality. Tři čtvrtiny projektu budou financovány z fondů EU. Zbylou část investice zajistí městská správa.

Promenáda podél průlivu od Šibenického mostu až na jeho konec, kde se nachází tvrz sv. Mikuláše (sv. Nikole), bude o něco delší než dva kilometry. Celá lokalita se v roce 1974 stala chráněnou krajinnou oblastí.

Šibenik je město, v němž se úspěšně spojuje slavná minulost s přírodními krásami. Při prohlídce města vás jistě nadchne proslulá katedrála sv. Jakuba (sv. Jakova), nejvýznamnější renesanční stavba v Chorvatsku. Městu, kde přebývali chorvatští vladaři, darovala příroda také mnoho ostrovů a ostrůvků, které jsou omývány nádherně modrým mořem, ale i fascinující krajinu Národního parku Krky.

Tady se nebudete ani chvilku nudit, protože v Šibeniku se spojila tradice, příroda a pohostinnost turistických pracovníků. V hotelech, které byly nedávno zrenovovány, najdete pohodlné ubytování. Dobrou zábavu vám zajistí restaurace a stylové hospůdky, diskotéky a kavárničky. Pokud zatoužíte po změně, vydejte se na výlet na slapy Krky a navštivte zdejší františkánský klášter, který vyrostl na osamělém ostrůvku Visovaci nebo poznajte sílu přírody při pohledu na pěnivé vodopády Skradinského buku, největšího slapu v národním parku.

Comments are closed.