StatPress

Celkem:3463
Počet návštěv dnes: 5
Online:0

Přijďte ochutnat pochoutky z chřestu!

V Lovranu, oblíbeném letovisku v blízkosti lázní Opatija na severním Jadranu, se od 10. do 25. dubna koná „Festival chřestu“ (Festival šparuga), během něhož lovranské restaurace připravují a nabízejí známé i méně známé pokrmy s chřestu, jemné zeleniny, která je mimořádně oblíbena hlavně v některých západoevropských zemích.

Chřest se pěstuje se i v jiných částech kvarnerské oblasti, ale proslul svou kvalitou především v okolí Lovranu a na ostrově Krku.

V Lovranu se v rámci festivalu připravuje na neděli 18. dubna „Slavnost chřestu“, jejímž vyvrcholením slavnosti bude příprava omelety z 1 000 vajec a 30 kg chřestu. Je samozřejmé, že k přípravě tak obrovské omelety bude potřeba i speciální nádobí ? jen pánev bude mít průměr dva metry. Festival bude doplněn hudebním a zábavní program, o který se postarají např. lovranští harmonikáři Kantridersi, istrijská skupina Anelidi a další umělci a baviči.
Regenerační účinky chřestu jsou známy již tři tisíce let. Nové výzkumy potvrdily, že chřest obsahuje řadu vitaminů a minerálů a stimuluje činnost mozku. Zároveň přispívá k pročišťování a regeneraci, organizmu, podporuje rozvoj ?pozitivních? bakterií, blahodárně působí na regulaci krevního tlaku a má ještě další příznivé účinky na lidský organizmus. Zvlášť se doporučuje těhotným ženám. Též je již po staletí znám jako působivé afrodiziakum.

Ve znamení chřestu, olivového oleje a dalších gastronomických specialit byl uspořádán i „Malý jarní veletrh“ (Mali proljetni sajam) v Krku na stejnojmenném ostrově, který se konal od 3. do 5. dubna. V jeho průběhu byla slavnostně otevřena nová naučná stezka zaměřená na autochtonní ostrovní produkty. Na 9,5 kilometrech dlouhé stezce vinoucí se olivovými háji v okolí města je umístěno deset informačních tabulí seznamujících návštěvníky s místní krajinou, okolní vegetací a tradičními zemědělskými produkty, mezi nimiž je hlavní pozornost věnována olivovému oleji, jeho jednotlivým druhům a fázím jeho výroby.

Comments are closed.