StatPress

Celkem:3658
Počet návštěv dnes: 89
Online:0

Poklid na úpatí Velebitu

Dvacet kilometrů na jih od Senje ve Velebitském průlivu vyrostlo Lukovo, malá, ale překrásná obec v podhůří. Lukovo se nachází u zálivu a zatímco s jedné strany ho rámuje vysoký masív Velebitu, s druhé strany leží malý poloostrov Malta.

Obec Lukovo je stará několik set let. Byla pojmenována podle kostela sv. Lukáše z roku 1772. V trzi nad vsí na kopci Klisu byly nalezeny archeologické vykopávky z ilyrských dob a na skalách Lukovačke grede byly objeveny kresby lidí a lodí z pozdního středověku. K těmto strmým skalním stěnám se lze dostat jenom člunem nebo lodí. Je to sem jenom deset minut plavby. V Lukovu stojí asi padesát domů a celoročně zde žije asi jenom deset obyvatel, ale v létě se jejich počet mnohonásobně zvýší.

Moře v Podhůří (Podgorju) je zpravidla studenější než jinde na chorvatském Jadranu kvůli mnoha podmořským pramenům sladké vody, která protéká horami Velebitu z náhorní plošiny Liky. V Lukovu je přece jen teplejší voda než v ostatních okolních obcích, a díky rozlehlé pláži je to v horkých letních měsících nejlepší místo ke koupání v celém okolí. Ale teplé moře a v podmínkách zdejšího kraje poměrně velká pláž nejsou jediným důvodem proč se vyplatí do této malé obce přijet.

Poloostrov Malta je dalším důvodem k návštěvě, protože je to království nádherných kamenných útvarů, kvůli nimž se poloostrov stal chráněným územím. Atrakcí Malty jsou i takzvané ? tunery? vysoké rozhledny podobné žebříkům, které jsou umístěny šikmo nad zálivem. V minulosti sloužily místním rybářům na pozorování hejn tuňáků mířících do zálivu. Potom je lovili do sítí, což byl důležitý zdroj potravy a finančních prostředků pro zdejší obec. Dnes ve Velebitském průlivu skoro žádní tuňáci nejsou a tak tunery-rozhledny tuňáků ztratily svou původní funkci. Nyní jsou z nich turistické atrakce.

Lukovo není letovisko s rozvinutým turistickým ruchem. V obci je jenom 250 lůžek v pokojích a apartmánech, ale kvůli kráse okolí a poklidu je ideálním místem pro turisty, kteří touží po odpočinku.

Comments are closed.