StatPress

Celkem:3350
Počet návštěv dnes: 95
Online:0

Ostrov Veli Lošinj oslaví Den delfínů

Losinj

Mali Losinj

V letovisku Veli Lošinj oslaví 7. srpna Den delfínů tradiční akcí, která se koná od roku 1993 a pořádá ji sdružení Modrý svět Institutu pro výzkum a ochranu moře. Jde o sdružení, které již 23 let provádí výzkum biologie, ekologie a společenské struktury společenství delfínů skákavých, kteří žijí v moři kolem ostrovů Cres a Lošinj. Tato skupina čítá asi 120 delfínů a je dnes jednou z nejlépe prozkoumaných společenství delfínů v celém Středomoří.

Modrý svět ve svém vědeckovýzkumném a vzdělávacím programu a programu ochrany provádí více projektů s cílem sběru informací o životě ohrožených mořských organizmů, vzdělávání veřejnosti a různých zájmových skupin za účelem zachování životního prostředí v podmoří. Jedním z cílů je podpořit udržitelný rozvoj ostrovů a místní rozvoj.

Modrý svět v roce 2003 zahájil činnost prvního vzdělávacího střediska o moři na Jadranu, ve kterém se prostřednictvím stálé expozice, výstavy, interaktivní, multimediální prezentace, dílny, přednášek a kurzů provádí stálý vzdělávací program.

Jedním z projektů je také akce ?Adoptujte si delfína?, v jejímž rámci se provádí sbírka, kterí poslouží k pokračování výzkumu a práce sdružení. Ti, kterí adoptují delfína, dostanou diplom jako potvrzení o adopci a fotografii delfína, kterého si adoptovali s textem, ve kterém je jejich delfín popsán.

?Modrý svět? vychází v ústrety i volontérům, kteří chtějí prožít deset dnů na základně v letovisku Veli Lošinj a zúčastnit se běžných každodenních aktivit, při nichž se naučí pracovat na terénu a získají praktické zkušenosti.

Ale vrcholem celoročních aktivit je zábavní a vzdělávací akce Den delfínů, kterou sdružení Veli Lošinj pořádá každým rokem první sobotu v srpnu. Probíhá již osmnáct let a její program se pravidelně skládá z přednášek, dílen, her, sportovních soutěží a jiných zábavních pořadů. Jedním z hlavních charakteristik Dne delfínů, díky níž vešla tato akce ve známost, je velká výstava výtvarných prací dětí z Chorvatska i jiných zemí na téma moře a delfínů.

Veli Lošinj leží v úzké zátoce na jihovýchodní straně ostrova Lošinje. Vysoké domy, především v okolí přístavu, četné vily s hezkými zahradami, jsou hlavní charakteristiky tohoto městečka, které vešlo ve známost díky svému podnebí již v 19. století. V roce 1892 se toto letovisko společně s letoviskem Mali Lošinj stala klimatickými lázněmi a vzápětí tady došlo k rychlému rozvoji léčebného turistiky.

Comments are closed.