StatPress

Celkem:3647
Počet návštěv dnes: 83
Online:2

Ostrov Prvić

Projekty obnovy vyhlídek a výstavby Kulturního domu a Memoriálního centra Fausta Vrančiće, ve kterém budou představeny repliky skoro všech významných vynálezů tohoto známého obyvatele Šibeníku, by měly popularizovat Prvić jako turistickou destinaci. Mimo uvedených projektů bude v propagaci ostrovní turistiky hrát velkou roli i obnova zanedbaných vinic, olivovníků a ploch porostlých aromatickými rostlinami,  revitalizace ostrovních obcí a návrat kvalitního života do rurálních prostor se zachováním a obnovou původního prostředí a tradičního dědictví.

Četné prvićské vyhlídky jsou spojeny cestami a perfektními cyklostezkami pro horská kola, které se proplétají po celém ostrově a skýtají krásný zážitek z pobytu v přírodě a výhled na blízký archipelag. Mimo již známý Burtiž, regatu starých tradičních lodí s latinskými plachtami, nabídnou upravené vyhlídky nové zkušenosti.

Velikou roli v propagaci Prviće by mělo mít i Memoriální centrum s vynálezy Fausta Vrančiće v obci Prvić Luka. Centrum je v těsné blízkosti farního kostela, kde je hrob tohoto velkého vynálezce, který po dobu svého života často pobýval ve svém letním sídle na Prvići. Výstavba tohoto reprezentativního objektu se momentálně nachází v závěrečné fázi.

Představitel renesance, polyhistorik, spisovatel, lexikograf a vynálezce Faust Vrančić žil na přelomu 16. a 17. století a mezi jeho nejznámější vynálezy patří i padák. Prvotní idea seskoku člověka na padáku pochází od Leonarda da Vinciho, ale až do roku 1595 nezaznamenala velký zájem. Tehdy vypracoval Vrančić skicu člověka, který na padáku skáče z věže. Přestože padák má velmi hrubý čtvercový tvar, všechny základní části padáku Vrančić zaznamenal ? je zde kopule, nosné provazy a upínací systém. Záznamy říkají, že se seskok opravdu uskutečnil. Samotná událost byla zaznamenána až 30 let poté v knize anglického biskupa Johna Wilkinse, tajemníka Royal Society v Londýně. Vrančić je i autorem prvního tištěného chorvatského slovníku.

Ostrov Prvić, pokrytý středozemním nízkým porostem, vinicemi a olivovníky a s překrásnými zátokami je součástí šibenického archipelagu v blízkosti vodice. Na ostrově o rozloze 2,4 kilometrů čtverečních jsou pouze dvě obce ? Prvić Luka a Šepurine, ve kterých žije zhruba 400 obyvatel. Jméno Prvić pochází z faktu, že je ostrov nejblíže, respektive první od pobřeží, od kterého je vzdálen zhruba 1000 metrů. Jméno ostrova se poprvé zmiňuje v 11. století. Stejně jako na ostatních ostrovech šibenického archipelagu i zde historie zanechala stopy ve formě kulturně ? historických památek. Různé barokní oltáře, ranně ? křesťanské úlomky s vyobrazením kříže, kostel Sv. Marie s klášterem a další památky svědčí o bohatém dědictví tohoto malého ostrova, který již dlouho láká návštěvníky svými plážemi, čistým mořem a starými kamennými domy, které z ostrova vytváří ideální destinaci pro všechny, kteří si přejí užít dovolenou v pravém středozemním ambientu.

Comments are closed.