StatPress

Celkem:3642
Počet návštěv dnes: 76
Online:1

Oslava letního sunovratu ve Višnjanu

V noci, v níž se podle bájí a pověstí dotkne skutečný svět s nadreálným světem, a kdy se setkají víly a skřítkové – o letním slunovratu (21.června) se ve Višnjanu koná tradiční AstroFest, kterým se slaví nejkratší noc v roce.

V ten den, již po dlouhou řadu let, se ve Višnjanu, malém istrijském městečku na kopci se světoznámou hvězdárnou, scházejí milovníci nebe a hvězd, amatérští astronomové, aby při zpěvu, poslechu přednášek, rozhovorech a v přátelském posezení po celou noc čekali na výhod slunce. Celonočním hudebním a scénickým programem, který bude zahájen večerním vyprovázením posledních paprsků slunce a ukončen uvítáním prvních slunečních paprsků brzy ráno s doprovodem hypnotického rytmu bubnů, představí AstroFest jedinečnou událost, která přiláká velkou pozornost milovníků nebe, hvězd a duchovní hudby ?new age?.

Na samém začátku to byla akce uzavřeného typu. Odehrávala se na dvoře domu jednoho člena Višnjanské astronomické společnosti, kde se slavil letní slunovrat.  Člověk od nepaměti oslavoval Slunce, symbol života, a proto je letní slunovrat svátkem v mnoha kulturách na severní polokouli.

Protože se den letního slunovratu ve světě slaví různými způsoby, cílem bylo ve Višnjanu uspořádat jedinečnou akci, která by byla z mnoha důvodů jiná než ostatní. Obec Višnjan je známá, kromě astronomie, také výrobou kvalitníh vín, olivového oleje, medu, pálenky, vínovice se jmelím zvané ?biska?, medoviny, bylinkových čajů a suvenýrů. Proto se pořadatelé rozhodli spojit višnjanskou nabídku produktů a vytvořit jedinečnou nabídku, z níž si mohou návštěvníci vybrat astronomické, vědecké či kulturní zajímavosti, ale také pochoutky zdejší kuchyně a vína z vinných sklípků.

Višnjanskou hvězdárnu založili v roce 1976 mladí nadšenci  amatéři. Stojí přímo ve středu města. Veřejnou hvězdárnou se stala v roce 1992 a v roce 2005 se z ní stal astronomický institut. Na hvězdárně bylo do poloviny roku 2005 zaznamenáno skoro 1750 objevů asteriodů a podle těchto údajů je višnjanské hvězdárna jedna ze dvanácti neproduktivnějších hvězdáren na světě. Ve Višnjanu byly objeveny i tři komety, z nichž dvě byly pojmenovány po osobách, které je našly.

Višnjan se nachází v západní části Istrie, v oblasti mezi řekou Mirnou na severu a Limským fjordem na jihu. Dá se sem rychle přijet po Istrijském ypsilonu, a s městem Poreč je spojen regionální silnicí dlouhou dvanáct kilometrů.

Turistické sdružení Istrijské župy

Comments are closed.