StatPress

Celkem:3658
Počet návštěv dnes: 87
Online:0

Omiš, město pirátů

Omiš

Omiš je malé přístavní město nacházející se u ústí řeky Cetiny 25 kilometrů jihovýchodně od Splitu. Ve XIII. a XIV. století byla Omiš domovskou základnou pirátů (Omiski gusari), kteří v blízkosti ústí Cetiny na svých malých a obratných lodích přepadávali velké obchodní lodě. Po úspěšném útoku se dokázali velmi rychle stáhnout proti proudu Cetiny do vnitrozemí, kam je velké lodě i s doprovodem nebyly schopny následovat.

V této době byli piráti z Omiše považováni za  nejbezpečnější i nejkrutější z celého jadranského pobřeží. Benátská republika dokonce platila pirátům stále větší finanční částky výměnou za jejich neútočení. Když se situace stala neúnosnou, vyslal papež do oblasti křižáky, kteří definitivně ukončili éru pirátů z Omiše.

Dnes je „pirátský“ odkaz patrný v Omiši v každém obchůdku v historickém centru města. Ale nejen to. Během léta se zde koná mnoho akcí, které se váží ke zdejší historii pirátů. „Pirátská noc“ je událost, při které mohou turisté  s „opravdovými piráty“ proplout noční Cetinu a dávná pirátská útočiště. V srpnu se při „Pirátském triatlonu“ pořádají fingovaná přepadení benátských a jiných lodí.

Comments are closed.