StatPress

Celkem:5187
Počet návštěv dnes: 161
Online:0

Mýty a legendy zvou na Istrii

Rovinj

Rovinj

Vůně a chutě Istrie ve spojení s autentickým prostředím a umně scénicky zpracovanou bájí či pověstí – to je nový turistický produkt, který se toto léto bude nabízet návštěvníkům toužících po kulturních zážitcích.

Na devíti lokalitách Istrijského poloostrova (Medulin, Poreč, Pula, Pazin, Svetvinčenat, Rovinj, Savudrija, Labin a Buzet) budou inscenována divadelní představení založená na bájích a pověstech určitého místa. Archeologická lokalita Vižula ožije v představení „Crispo, duch římských pletek a intrik“ z roku 326. Po zhlédnutí milostného a tragického příběhu budou diváci pozváni na hostinu. Pokrmy budou připraveny podle starořímských receptů.

Jedinečný projekt „Istra Inspirit“ bude zahájen v druhé polovině června. Každá z devíti her bude mít tři reprízy. V průběhu léta sehrají herci celkem sedmadvacet představení.

Cílem každé hry je oživit určité historické období. Návštěvníkům bude populárním a interaktivním způsobem nabídnut ucelený přehled istrijských dějin a kulturně-historického dědictví od seznámení s antickými památkami, starými částmi městeček a muzei, až po účast na římské hostině nebo na barokním bále.

Bájné bytosti, kouzelné nápoje a čarodějové, starobylý cirkus, to vše bude součástí interaktivní dílny určené pro děti. Pořádá ji „Historické a mořeplavecké muzeum Istrie“ v městě Pula a sdružení „Kouzelníkův klobouk“. Postava z románu Julese Verna, hrabě Maryáš Sandorf , uprchne se dvěma spiklenci z pazinské tvrze v představení, které divákům přiblíží události roku 1867 v městečku Pazin. Uspořádá jej Turistické sdružení střední Istrie. Oblastní muzeu kraje Poreč uspořádá představení o loupežníkovi Domeniku Furlanovi a jeho dobrodružstvích, přiblíží divákům rok 1699 a barokní bál. V městečku Svetvinčenat sehrají herci hru o duši kořenářky a ranhojičky Mare Radolovichové, kterou v roce 1632 místní obyvatelé označili za čarodějnici a upálili na hranici na nádvoří tvrze Morosini Grimani.

Co jedli rybáři a zemědělci či o čem se bavili v hospodách Rovinje – to se diváci dozví ve hře „Spacio“. V historickém centru Buzetu zhlédnou turisté představení, v němž se seznámí s hudbou, tanci, pokrmy a nápoji starých časů. V Labinu nahlédnou do těžkého života horníků a jejich boje o „Hornickou republiku“. Na majáku Savudrija vystavěném v roce 1818 se odehraje atraktivní milostný příběh hraběte Metternicha a místní dívky. Po hře o zakázané lásce čeká na diváky nabídka pokrmů, které údajně mají afrodiziakální vlastnosti.

Na příští turistickou sezónu hodlají turističtí pracovníci na Istrii projekt „Istra Inspirit“ rozšířit o dalších devět her a devět míst. Cílem projektu je dosáhnout sta představení a prodloužit divadelní program na celý rok. „Istra Inspirit“ by se měla stát novým důvodem k příjezdu hostů na největší chorvatský poloostrov ve všech ročních obdobích.

Turistické sdružení Istrijské župy

Comments are closed.