StatPress

Celkem:3647
Počet návštěv dnes: 85
Online:0

Města na Kvarneru -Rijeka

Rijeka

Turistický ráz města Rijeka, které je třetím největším městem v Chorvatsku, je určen jeho výhodnou zeměpisnou polohou. Zde se turisté, bez ohledu na to, jestli sem přijeli autem nebo vlakem, poprvé setkají s mořem. Místa, kde se vjíždí do Rijeky, jsou mimořádně atraktivní, jak ze západní, tak i z východní strany. Nejatraktivnější je však panorama Rijeky z mořské strany. Rijeka je nejdůležitějším chorvatským přístavem a velkým průmyslovým střediskem. Její důležitost zvyšují i kulturní památky, středomořské podnebí, ale také letoviska v nádherné přímořské i horské krajině blížšího i vzdálenějšího okolí města. Rijeka se může pochlubit i četnými historickými zajímavostmi.

Turistická prohlídka Rijeky již tradičně začíná na náměstí Trg Riječke rezolucije v jihozápadní části starého města. Náměstí vévodí barokní průčelí kostela sv. Jeronýma (sv. Jeronima) u někdejšího kláštera augustiniánů, který nyní patří dominikánům. Kostel byl vystavěn v klášterním areálu jako dar hraběcích pánů Rijeky. Uprostřed náměstí je kamenný sloup na městskou vlajku stendardac s reliéfem, znázorňujícím sv. Víta, patrona města Rijeka, který drží v ruce model města. Sloup byl vystavěn v 16. století na znamení díků rakouského císaře obyvatelům Rijeky za jejich boj proti Benátčanům.
Z pamětihodností stojí za zmínku klasicistická budova na korzu. Byla vystavěna v roce 1848 a stala se místem, kde se scházela městská smetánka, střediskem chorvatského kulturního a politického života v Rijece. Nyní se v ní nachází Lidová čítárna a výstavní síň Mali salon. V patře sídlí lokální rozhlasová stanice Radio Rijeka. V sále, který má výhled na hlavní náměstí, byla v roce 1906 vyhlášena tzv. Rijecká rezoluce (Riječka rezolucija), po níž bylo ústřední náměstí pojmenováno.

Turistům se doporučuje i procházka po cestě do kopce Kalvarija, prohlídka hřbitova Kozala, kostela Nanebevzetí Blahoslovené Panny Marie (Uznesenja Blažene Djevice Marije), pevnosti Trsatska gradina, městských hradeb, barokního paláce správy někdejší rafinerie cukru, kapucínského kostela Panny Marie lurdské (Lurdske Gospe) a Tureckého domu (Turska kuća).

Comments are closed.