StatPress

Celkem:3653
Počet návštěv dnes: 93
Online:2

Města na Kvarneru – Opatijská riviéra

Ičići je pitoreskní, intimní přímořské městečko, které se rozkládá v nejhezčí části kraje zvaného Kvarner. V místech, kde se mírná úbočí pohoří Učka svažují k moři, vyrostlo městečko Ičići u překrásných, široko daleko známých letovisek Opatija a Lovran. Velká pláž přímo ve středu městečka získala Modrou vlajku, která je zárukou čistoty moře.

Město Lovran má dlouhou a bohatou minulost a dlouholetou tradici cestovního ruchu. Bylo pojmenováno po vavřínu (lovor), který roste ve velkém množství ve stále zelených hájích města a jeho okolí. Středověké jádro Lovranu si zachovalo svou urbanistickou strukturu. Příjemné podnebí, bujné středomořské rostlinstvo a výhodná zeměpisná poloha umožnily prudký rozvoj cestovního ruchu letoviska již na přelomu 19. a 20. století, kdy byly v Lovranu vystavěny četné vily a letní sídla.

V městečku Mošćenička Draga, vzdáleném 15 kilometrů od Opatije, se nachází jedna z nejhezčích oblázkových pláží na Jadranu. Městečko žije z cestovního ruchu. Jeho obyvatelé se vyznačují pohostinností.

Městečko Matulji je také známé pod názvem ?brána Kvarneru?. Začalo se prudce rozvíjet od roku 1873, kdy na novou železniční stanici začaly jezdit vlaky z Vídně. Městečko leží v přímořské krajině Kvarner, které z vnitrozemní strany rámují hory. Proto si zde hosté užijí teplých dnů, ale i příjemných, chladnějších podvečerů, kdy mohou jezdit na kole a věnovat se horské turistice. Nejbližší pláž je vzdálená méně než dva kilometry odsud.

Celá oblast Crikvenica je vlastně riviéra s řadou městeček, která na sebe navazují. To jsou letoviska Selce, Crikvenica, Dramalj a Jadranovo. Crikvenica je vzdálena 35 kilometrů od Rijeky. Několik set let rakouské a maďarské nadvlády zde zanechalo dodnes viditelné stopy. ?Středoevropské? rysy staveb jsou zvlášť patrné v hotelové architektuře. Crikvenica láká hosty svou exkluzivitou. Evokuje vzpomínky na staré časy, na letní pobyty korunovaných hlav, velkovévodů a baronek. Ale stejně tak láká turisty svými mimořádně krásnými plážemi, čistým mořem, příjemnou zelení a kvalitním vzduchem. Ze zajímavosti doporučujeme návštěvu městského muzea a procházku po promenádě ?Stezka Římanů?, která je patnáct kilometrů dlouhá.

Městečko Selce v malebné zátoce na dosah Crikvenice. Selce má charakteristickou architekturu malého přímořského letoviska. Mírné podnebí umožní pobyt hostů ve všech ročních obdobích a díky němu je Selce známé i jako ozdravovna. Městečko si zachovalo původní přímořský ráz. V jeho okolí je mnoho písčitých pláží.

Dramalj je díky pláži a mnoha možnostem provozování sportovně-rekreačních aktivit  zvlášť vhodný pro rodinnou dovolenou a pro milovníky sportovních rekreačních aktivit. Také naturisté letovisko Dramalj dobře znají. Právě jim je určena jedna část pláže, která se nachází v netknuté přírodě. Své místo si zde najdou milovníci koupání, toužící po poklidu, stejně jako surfeři, jachtaři, milovníci vodního lyžování a ostatní turisté, kteří mají rádi rychlost a pohyb.

Jadranovo je atraktivní turistické středisko vhodné pro poklidnou dovolenou. Své hosty očaruje nádhernou krajinou, četnými zátokami a romantickými, osamělými přírodními plážemi. Hezky upravená pobřežní promenáda a mnoho lesních stezek lákají k procházkám a rekreaci.

Novi Vinodolski byl ve středověku opevněným sídlem knížat rodu Frankopanů. Rozkládá se v úrodném vinodolském údolí Vallis vinearia. V osadě Novi Vinodolski v roce 1288 vznikl věhlasný Vinodolský zákoník, jeden z nejdůležitějších dokumentů středověkého chorvatského zvykového práva. Město charakterizuje přímořská architektura domů s bílými průčelími a červenými střechami. Staré městské jádro se táhne od mořské hladiny až ke kostelu a věži na kopci. V městečku Novi Vinodolski ani v jeho okolí nejsou průmyslové podniky a proto je zde čistý vzduch. Letovisko je rámováno lesy, které jsou vhodné k provozování lovecké turistiky. Sportovně-rekreační objekty, kříšťálově čisté moře a spousta kulturních a zábavních akcí a pořadů, k nimž patří i Mezinárodní letní karneval, doplňují turistickou nabídku, která umožní hostům prožít nezapomenutelnou dovolenou.

Senj je jedním z nejstarších měst na severním Jadranu. Byl založen již v předřímské době. Je zmíněn v dílech řeckých a římských zeměpisců a historiků. Původní jméno města Senia nebo Sen pochází z ilyrského jazyka a znamená místo. Dnešní Senj má vzhled středověkého města.

Senj je městem historie, biskupství, hlaholice, knihtisku a básnictví. Často zde fouká vítr zvaný bóra. Nad městem se týčí pevnost Nehaj, jejíž menší část byla vystavěna na základech kostelíčka sv. Jiřího (sv. Jurja), patrona města. Pevnost Nehaj byla vystavěna v roce 1558 pod dozorem generála Vojenské krajiny Ivana Lenkoviće a je největším fortifikačním objektem na Jadranu. Věž Nehaj a odvážní piráti uskoci jsou symboly boje o svobodu a odporu proti cizí nadvládě. Do dějin města Senj patří i užívání hlaholského písma v senjském biskupství. Působení senjských spisovatelů bylo velkým přínosem pro chorvatské dějiny, spisovný jazyk a národnost. Senj je město, kde se koná největší a nejstarší letní karneval na Jadranu. Má dlouhou tradici zimního masopustu, na kterém prostřednictvím masek a satiry účastníci zobrazují všední problémy jeho obyvatel.

Starobylé město Kastav se týčí na vysokém kopci nad Kvarnerem. Říká se, že žádné město ve zdejším kraji nemá takovou tradici a identitu jako Kastav, který byl v minulosti administrativním, ekonomickým a kulturním střediskem Istrie a Přímoří.

Comments are closed.