StatPress

Celkem:3642
Počet návštěv dnes: 6
Online:0

Města na Kvarneru – Opatija

OpatijaRozkládá se na úpatí pohoří Učka, u stejnojmenného parku přírody. Opatija je skvělou destinací pro prožití letní, ale i zimní dovolené. Díky nádherné přírodě, parkům, starým rakousko-uherským vilám, promenádám a plážím se stala elegantním cílovým místem turistů. Má nejdelší tradici cestovního ruchu v Chorvatsku. Opatija byla z velké části vystavěna na přelomu 19. a 20. století a dodnes si udržela soulad s přírodou. Je jako velké jeviště s kulisami přepychových vil a četných hotelů, které vyrostly přímo u moře a podél hlavní městské promenády. Jsou od sebe vzdáleny pouhých několik minut příjemnou procházkou. Zdejší podnebí je uklidňující a osvěžující. Z kulturních památek, které je třeba navštívit, navrhujeme prohlídku kostela sv. Jakuba (sv. Jakova), který pravděpodobně vznikl kolem roku 1420. Podle zdejšího opatství (opatija) bylo pojmenováno město, které se dnes jen velmi málo podobá někdejší osadě. V roce 1506 dal opat Šimon (Šimun) vystavět či přestavět kostel sv. Jakuba, jak praví nápis nad portálem. Koncem 18. století byl kostel od základů obnoven a v třicátých letech minulého století byl podstatně rozšířen. V kostele je uložena replika reliéfu Pieta věhlasného chorvatského sochaře Ivana Meštroviće.

Zajímavá je i fontána Helios a Selena, která stojí v nádherném opatijském parku naproti hotelu Imperial v bezprostřední blízkosti již zmíněného kostela sv. Jakuba. Fontána znázorňuje Slunce a Měsíc, které jsou personifikovány postavami bájného bratra a sestry. Podle vzoru ulice slavných Hollywood Boulevard v Los Angeles byly také na známé promenádě v Opatiji umístěny mramorové hvězdy na počest osobností, které se zasloužily o propagaci Chorvatska svými sportovními, vědeckými, uměleckými i jinými úspěchy.

Velký kostel Zvěstování Blahoslavené Panny Marie (Navještenje Blažene Djevice Marije) patří k nejhezčím částem opatijského panoramatu. Tento chrám svým krásným a impozantním exteriérem zdobí město a dotváří ho jako celek.
V nejstarší a možná nejhezčí vile městečka Villa Angiolina je od roku 2007 umístěno Muzeum cestovního ruchu.

Opatija je známá i díky své dvanáct kilometrů dlouhé promenádě Lungomare, která vede podél mořského břehu. Úprava promenády byla zahájena v roce 1885. V roce 1911 spojila promenáda letovisko Opatija s nedalekým letoviskem Lovran.

Comments are closed.