StatPress

Celkem:3463
Počet návštěv dnes: 4
Online:0

Mali Lošinj – Podvodní rybolov a Nový rok

Již déle než půl století se koná v moři kolem ostrova Lošinj závod v podvodním rybolovu. Kromě dlouholeté tradice je soutěž zvláštní i tím, že proběhne v předvečer Nového roku. Nápad uspořádat právě tehdy závod v podvodním rybolovu, v době, kdy celou Evropu pokrývá sníh, vznikl již v roce 1959. Soutěž vymysleli nadšenci místního sportovního rybářského spolku ?Udice?, kteří chtěli upozornit hosty na mírné středomořské podnebí, díky němuž se právě Lošinj stal široko daleko známým turistickým střediskem. Zdejší blahodárné klima bylo odedávna známé. Lošinj se může pochlubit tím, že v letošním roce slaví již 125. výročí zdravotního cestovního ruchu. Na ostrově je totiž více než 2600 slunných hodin v roce. Slunce zde svítí průměrně asi 7 hodin denně. Patří tedy k nejslunnějším oblastem Chorvatska.

Závod podvodních rybářů se koná v moři kolem ostrova Lošinj. Nejzajímavější součástí závodu je návrat soutěžících s úlovkem a jeho vážení ve sportovní hale. Při vážení úlovků mohou návštěvníci zakoupit los v loterii a po vyhlášení vítězů si přinesou domů některé z ulovených ryb.

Nakolik je tento sport pro obyvatelé ostrova Lošinje důležitý dokazuje i pomník podvodního rybáře na jednom náměstí ostrovního města Mali Lošinj.

Pro všechny milovníky moře, přírody, sportu a dobré zábavy je Mali Lošinj ideálním místem k oslavám Silvestra a Nového roku. Je to největší ostrovní město na Jadranu. Návštěvníky překvapí četnými kostely a uměleckými díly, mezi nimiž má zvláštní místo antická bronzová socha řeckého atleta Apoxiomena, která byla nedávno nalezena v moři u ostrova Lošinje. Socha je stará asi 2000 let. Malebné promenády podél břehů ostrova vedou četnými zátokami, lesem se stoletými borovicemi a spojují města Mali Lošinj a Veli Lošinj. Jsou zde i četné starobylé kostely. Zdejší věž byla vystavěna v 15. století, aby chránila obyvatele před útoky pirátů z moře. Je zde i malý rybářský přístav Rovenska s překrásnou pláží, vlnolamem a rybářskou atmosférou, za návštěvu stojí i lesopark. Vyrostly zde i věhlasné klimatické lázně ?Podjavori?. Kromě možnosti provozování četných sportovních aktivit mohou turisté navštívit okolní ostrovy a zúčastnit se organizovaných rybářských a potápěčských výletů.

Comments are closed.