StatPress

Celkem:3612
Počet návštěv dnes: 10
Online:0

Mali Lošinj – „Dny Apoxyoména a antiky“ (Dani Apoksiomena i antike)

Apoksiomen

Apoksiomen

Na světě existuje pouze sedm dochovaných kopií sochy starořeckého atleta Apoxyoména. Jedna z nich byla nalezena v Chorvatsku. Dílo neznámého umělce je staré více než dva tisíce let. Chorvatský Apoxyoménes byl nalezen v roce 1999 v moři nedaleko ostrova Lošinj. Byl zaklíněn mezi dvěma útesy v hloubce pětačtyřiceti metrů. Socha byla vyzdvižena z mořské hlubiny a skoro po sedmi letech restaurátorských prací získala svou původní podobu.

Socha znázorňuje mladého sportovce, jenž čistí škrabátko (strigil), kterým si po závodě očistil olej, prach a pot z pokožky. Během konzervátorských prací byl prozkoumán materiál a styl díla. Bylo potvrzeno, že pochází z 2. až 1. století př. Kr.. Socha je jednou z kopií originálu, který je podstatně starší a pochází z poloviny 4. století před naším letopočtem.

Z osmi do nynějška známých soch Apoxyoména je dílo, nalezené u ostrova Lošinj, nejucelenější a nejlépe zachované. Neznáme jméno jeho tvůrce, ale klasická krása díla a jeho dokonalé provedení svědčí o tom, že se jednalo o špičkového sochaře.

Apoxyoménes, který byl 27. dubna 1999 vyzdvižen z moře u ostrova Lošinj, bude mít od konce roku 2013 stálou expozici v paláci Kvarner města Mali Lošinj. I v letošním roce od 22. do 29. dubna se můžete zúčastnit akce ?Dny Apoxyoména a antiky? (?Dani Apoksiomena i antike?). V průběhu akce si návštěvníci užijí archeologického potápění, prohlédnou si antické šperky a účesy z doby antiky. Hoteloví hosté budou mít k dispozici římské koupele a masáže. V místním muzeu proběhnou přednášky o chorvatském Apoxyoménovi. Desátého května se uskuteční vědecké sympózium na téma ?Podvodní archeologie a nález Apoxyoménovy bronzové sochy?.

Ostrov Lošinj se nachází v oblasti Kvarner. Má dlouholetou tradici cestovního ruchu. Podél pobřeží se táhne mnoho procházkových stezek. Vedou malebnými zátokami, obklopenými staletými borovicovými lesy. Kromě četných kostelů stojí za prohlídku i věž, která byla vystavěna za účelem obrany před útoky pirátů z moře. Malý rybářský přístav Rovenska má překrásnou pláž, vlnolam a lákavou rybářskou atmosféru. Lze navštívit i lesopark a věhlasné klimatické lázně Podjavori. Díky mírnému středomořskému podnebí, čistému vzduchu a zachované přírodě se ostrov Lošinj stal již koncem 19. století ideálním místem pro prožití dovolené, ale také pro léčení různých chorob. Proto byl nazván „ostrovem vitality“.

Turistické sdružení Přímořsko-goranské župy

Comments are closed.