StatPress

Celkem:3463
Počet návštěv dnes: 8
Online:1

Lovran – Marunada

Lovran

Lovran

Lovranské jedlé kaštany odrůdy marun (maron) jsou jedny z nejkvalitnějších druhů kaštanů a maruny jsou vůbec nejkvalitnější odrůdou kaštanů na světě. Ty lovranské jsou totiž endemické, rostou pouze v kvarnerském kraji a vznikly křížením domácích druhů jedlých kaštanů s kaštany z Dálného východu, které si lovranští mořeplavci vozili domů. Obyvatelé Lovranu jsou mimořádně pyšní na své jedlé kaštany, a proto v říjnu pořádají na jejich počest oslavy nazvané Marunada. Akce se koná již skoro čtyřicet let, vždy v polovině října, v Lovranu a v nedalekých obcích Liganj a Dobreć. Na slavnosti nabídnou hostitelé návštěvníkům rozmanité pochoutky z jedlých kaštanů, tradiční pečené kaštany, hlavní jídla s jedlými kaštany, ale také rozmanité deserty, koláče a dorty. Je to pravá hostina pro labužníky.

První Marunada byla uspořádána v dávném roce 1973. Během doby se lidová slavnost spojená se sklizní jedlých kaštanů, kterých je v lesích zdejšího kraje kolem Lovranu vždycky dost, stala pravou turistickou atrakcí celého lovranského kraje, který je součásti Opatijské riviéry.

Kromě zábavního a gastronomického programu na Náměstí svobody v Lovranu a na parkovišti Brajdice v blízkosti starého města, na turisty čeká bohatá gastronomická nabídka v místních restauracích, kavárnách hotelů Excelsior a Lovran, ale i v kavárničkách sousedního letoviska Opatija najdete lahůdky ze zdejších jedlých kaštanů.

V rámci Marunady proběhnou i sportovní akce, jež popularizují Park přírody Učka: dobrodružný běh Učka Mountain Trek, horská túra na Učku a jízda na horských kolech z Lovranu do zátoky Lovranska Draga, Liganj a Dobreć. V Lovranu se bude konat turnaj ve hře boćanje podobné kuželkám (hraje se s koulemi). Uskuteční se setkání automobilových veteránů. Letošní třicátá sedmá Marunada se koná od 15. do 31. října.

Lovran má dlouhou a bohatou minulost. První zmínka o osadě Lauriana pochází ze VII. století. Osada byla pojmenována po rostlině vavřín (laurus nobilis), která divoce roste ve stále zelených hájích městečka a okolí. Lovran si ze středověku zachoval své historické městské jádro. Staré město bylo sevřeno obrannými hradbami a baštami, na jejichž základech a zdech byly časem vystavěny domy.

Příznivé podnebí, bujné středomořské rostlinstvo a výhodná zeměpisná poloha umožnily na přelomu 19. a 20. století prudký rozvoj cestovního ruchu. Od těch dob je Lovran po Opatiji druhým nejdůležitějším letoviskem zdejší vyhlášené riviéry. Několik vil vystavěných v té době patří ke světovému stavitelskému dědictví.

Lovran leží v Kvarnerském zálivu na východním břehu Istrijského poloostrova. Vyrostl na úpatí Učky, nejzelenějšího horského masívu na Jadranu s nejhustším rostlinstvem. Z pobřežní části Lovranu je výhled na ostrovy Krk a Cres. Lovran je 19 kilometrů vzdálen od největšího chorvatského přístavu Rijeka.

Comments are closed.