StatPress

Celkem:3642
Počet návštěv dnes: 7
Online:0

Kapesní průvodce architekturou města Záhřeb

Turisty poněkud opomíjené město Chorvatska vydává průvodce památkami města. Francouzský pavilon v areálu Studentského centra (Studentski centar), Záhřebské taneční centrum (Zagrebački plesni centar), Muzeum současného umění (Muzej suvremene umjetnosti), Vila Klara a Základní škola Ivana Gorana Kovačiće (Osnovna škola Ivana Gorana Kovačića) jsou pouze některé z celkem sto třiatřiceti staveb, které se objevily v nedávno vydaném kapesním průvodci architekturou města Záhřeb. Práce na průvodci trvala skoro dva roky a vydala jej Sekce mladých členů Spolku architektů Záhřebu (Društvo arhitekata Zagreba).
Cílem tohoto průvodce je představit město a jeho architekturu jednoduchým způsobem, pomocí publikace, která je stejně zajímavá pro turisty jako pro jeho obyvatele.
Průvodce má formát A2. Když jej složíte, je jen o něco větší než balíček papírových kapesníků a dá se pohodlně nosit v kapse. Na lícové straně průvodce je plán města s lokalitami staveb a na rubové straně najdete seznam sto třiatřiceti nejreprezentativnějších objektů. Průvodce je ideální pomůckou pro hosty, kteří za dva až tři dny pobytu chtějí město co nejrychleji a nejlevněji poznat. Pětatřicet vybraných objektů je představeno kresbou, fotografií a krátkým textem. Kvůli lehčí orientaci jsou jednotlivé kategorie staveb barevně odlišeny. Například růžovou barvou jsou označeny objekty, které byly vystavěny do první světové války. Žluté jsou budovy, které vyrostly v období od roku 1971 do roku 1989. Šedivé jsou městské parky a historické památky jako například věž Lotrščak (kula Lotrščak), budova Chorvatského národního divadla (Hrvatsko narodno kazalište) nebo hřbitov Mirogoj.
Kapesní průvodce je k dostání zdarma. Zatím jej lze sehnat ve Spolku architektů (Društvo arhitekata) nebo v Turistickém sdružení Záhřebu (Turistička zajednica Zagreba). Již brzy by měl být k sehnání ve všech větších knihkupectvích ve městě. Nyní vyšel pouze v anglické verzi. Plánuje se vydání tohoto průvodce v chorvatské verzi a jeho internetová verze.

Comments are closed.