StatPress

Celkem:3642
Počet návštěv dnes: 76
Online:1

Jeskyně Strašna na Dugi Otokpeć je po 103 letech otevřena pro návštěvníky

Jeskyně Strašna peć na ostrově Dugi otok, kterou v dávném roce 1904 navštívili rakouský císař František Josef a anglický princ Eduard VIII. s paní Wallis Simpsonovou, kvůli níž o třicet let později abdikoval, je po 103 letech znovu dostupná veřejnosti.

Návštěva jeskyně skýtá nádherný zážitek. Nadchne svým souladem s modří Jaderského moře a zelení ostrovní krajiny. V období neolitu v ní žili pralidé, což potvrzují archeologické nálezy. Poprvé byla zmíněna v dávném roce 1898 v zadarském listu Il Dalmata, přestože se o ní vědělo již dříve. Speleologové ji prozkoumali a upravili pro návštěvníky v roce 1900. Iniciativu k jejím dalším úpravám a ochraně zahájil v roce 2000 nadšenec pan Vladimir Šarunić z obce Savar.

Strašna peć je turisticky, ekologicky a historicky zajímavou destinací, která již není zapomenutým koutkem ostrova. Uvnitř jeskyně je mnoho kamenných ozdob, sloupů, malebných síní, kolonií netopýrů, bezpočet krápníků?

Jeskyně Strašna peć patří do zdejšího ?náhrdelníku přírodních perel? spolu s Parkem přírody Telašćica, největším chorvatským majákem Veli Rat, pláží Sakarun, jezery Veliko žmanjsko jezero a Malo žmanjsko jezero…?

Comments are closed.