StatPress

Celkem:3642
Počet návštěv dnes: 6
Online:0

Gospić – Podzim v Lice

Podzim v Lice je název nejvýznamnější hospodářské, kulturně-turistické a etnografické akce Ličko-senjské župy, na které se každého října představí život kraje Lika a jeho obyvatel, kteří žijí ve harmonii s přírodou. První výstava tradičních a zemědělských výrobků byla pod tím názvem uspořádána před dvanácti lety. Cílem výstavy je představit výrobní potenciály malých zemědělských hospodářství, výrobců původních zemědělských, potravinářských, užitých nebo okrasných výrobků, které uchovávají tradici kraje. V rámci výstavy se konají i četné dílny, a tak mohou zájemci z první ruky zjistit, jak se vyrábějí hliněné nádoby, poháry a tambury, jak se přede vlna, pletou košíky, vyrábějí košťata z proutí a podobně.


Výstava získala mezinárodní ráz v roce 2004, odkdy se jí účastní i vystavovatelé z Bosny a Hercegoviny, Maďarska, Srbska a Slovinska.

Výstava se konala 2. a 3. října a letos byla doplněna bohatým kulturně-uměleckým programem, jako jsou vystoupení četných folkloristů, kteří uchovávají tradici původních lidových písní a tanců.

Jako každým rokem proběhla tato akce v Gospići, největším městě v Lice a administrativním středisku historického regionu na jihozápadě Chorvatska, spojujícího jeho vnitrozemí a přímoří; Lika se nazývá také páteří Chorvatska.

Její jméno bylo podle lidové etymologie odvozeno od slova lik, což v chorvatském štokavském ikavském nářečí znamená lék. Podle jiného vysvětlení pochází název kraje z řeckého slova likos – vlk.

Gospić leží na západním okraji jednoho z největších krasových polí v Chorvatsku, zvaném Ličko polje, ale také na úpatí největšího chorvatského horského hřebene Velebitu a na březích tří řek ? Lika, Novčica a Bogdanica.

Jméno Gospić bylo v historických zdrojích poprvé zapsáno v roce 1604. Významnější rozvoj města byl zahájen ve druhé polovině 18. století, když se Gospić stal vojensko-správním střediskem, centrem řemesel a obchodu. Sídlil zde regiment Lički puk. Základem dnešního města jsou dvě turecké věže a starý most, kolem něhož v období Vojenské krajiny vyrostlo jádro města jako administrativní, vojenské a kulturní středisko. Vojenská krajina je název pohraniční oblasti Habsburské monarchie, která byla zprvu uspořádána jako obranná zóna proti Turkům a později přerostla v obrovskou habsburskou vojenskou provincii.

Gospić je rámován oázou přírody. Jako turistická destinace nabízí četné možnosti aktivního odpočinku, jako jsou trekking, paintball, jeep safari a safari na kánoích, jízda na koni, lukostřelba, pěší túry, jízda v kočárech, dobrodružné cesty po Velebitu, plavba na člunech kaňonem Liky po jezeře Kruščica a také speleologická dobrodružství. Milovníci lovu, rybolovu a horské turistiky si přijdou na své v kraji s bohatou, zachovalou flórou a faunou.

Kouzelná krása přírody, jedinečná rozmanitost rostlin a živočichů na strmých vrcholcích hor, na mírných úbočích, v malebných údolích, na pastvinách a v bystrých potocích, láká turisty do kraje, v němž vládne zeleň stoletých lesů s holými skalními stěnami, svět ticha a skrytá tajemství přírody, která obklopují město Gospić.

Comments are closed.