StatPress

Celkem:3463
Počet návštěv dnes: 6
Online:1

Foklórní pořad „Baranjský bećarac“

Obyvatelé kraje Baranjy jsou známí tím, že je každé jejich setkání doprovázeno obecným veselím. V kraji Baranja neexistuje oslava, na které byste se mohli nudit.

Důkazem toho je i „Baranjský bećarac“, foklorní pořad, který proběhne každý rok v červnu v obci Draži ve severovýchodní části baranjského kraje. Kromě vystoupení mnoha folklorních skupin, lidového kola a bohaté nabídky jídel a nápojů, se v Draži můžete zůčastnit volby najhezčí krojované i nekrojované dívky, projet se na selském šokačkém povoze, zúčastnit se přehlídky lidových krojů, výstav starých nástrojů, ručních prací a starého nábytku. Na slavnosti „Baranjský bećarac“ své tradiční písně a tance předvedou přední folklorní skupiny z Baranjy, ale také ze zahraničí.

Ale kromě této oslavy a kulturní turistiky vám ve Draži nabídnou i četné možnosti prožití dovolené milovníkům lovu a rybolovu, protože zdejší prostředí je neznečištěné a tudíž je stanovištěm četných rostlinných a živočišných druhů. Ti, kteří rádi po celý rok loví, mají další důvod přijet do oblasti Draže, jež je jedním z nejvyhledávanějších rybolovných míst nejen v Chorvatsku ale i v Evropě.

Jednou z nejzajímavějších ryb ze čtyřiceti čtyř druhů, které zde žijí, je určitě sumec (silurus glanis); sumci ve zdejší říčce Dunajci často váží až sto kilogramů. Je to ideální oblast pro zvěřinu i ptactvo a tudíž zde lze provozovat fotosafari a pozorování ptáků – birdwatching. K prohlídce zdejších zákoutí lze použít tradiční koňský povoz, což doplňuje celkové přírodní ladění výletů. Lze uspořádat i projížďku po kraji na koních. Přírodní bohatství Draže nabízejí turistům odpočinek a útěk před stresujícím ruchem a shonem všedního dne.

Draž se táhne až ke kopcovité části Bansko brdo, která protíná kraj Baranju uprostřed, od východu na západ. Je známá i díky úrodným vinicím. Ve zdejším kraji uchovávají víno v tradičnách venkovských sklípcích gatorech, vykopaných do svahů kopce.

Jízda na kánoi po říčce Dunavci, cyklistické stezky na kopci Bansko brdo pro milovníky jízdy na horském kole, jsou dalšími důvody proč b turisté měli navštívit zdejší kraj, v jehož obcích se připravují mnohé tradiční šokacké gastronomické speciality. K nejznámějším jídlům patří rybí paprikáš, štika v mundúru, uzená ryba, klobásky, pikantní klobásy kulen, paprikáš s několika druhy masa čobanac, speciality ze zvěřiny a desert zvaný gibanica.

Turistické sdružení Baranjy

Comments are closed.