StatPress

Celkem:3642
Počet návštěv dnes: 6
Online:0

Fažana – Léto plné překvapení

Fazana

Fazana

Malá istrijská Fažana se nachází nedaleko přístavního města Pula. Z letoviska je nádherný výhled na známé Brijunské souostroví. Místní turističtí pracovníci letos pro své hosty připravili mnoho kulturně-zábavních pořadů a akcí.

Každý týden v srpnu se na nábřeží koná akce pod názvem „Tradiční večery“. Jsou to trhy s istrijskými suvenýry a zajímavými výrobky, které si turisté mohou pořídit jako památku na zdejší pobyt.

Fažana je rybářské vesnice, jejíž obyvatelé od dávných dob uchovávají tradici lovu sardelí a jejich kuchyňské přípravy. Tyto rybičky byly hlavní potravou celých generací místních obyvatel. Proto je také největší zdejší zábavní akcí „Slavnost sardelí“ (Fešta od srdela). Na slavnosti si hosté pochutnají na sardelích připravených na více než sto způsobů. Koná se zde i soutěž v přenášení rybářských přepravek, ve veslování, v přetahování lanem a na programu jsou i další sportovní, kulturní a zábavní akce. Dá se říci, že je dnes skoro celá gastronomická nabídka letoviska založena na tomto druhu „modrých“ ryb.

Fažana byla ve dvacátých letech minulého století známá díky továrně na zpracování a konzervování sardelí. Továrna byla v roce 1952 přestěhována jinam. O tom, jak silné je pouto místních obyvatel s mořem a sardelemi, svědčí osobitá galerie na místní promenádě. Je venkovní, jmenuje se „Park sardelí“ (Park srdela) a návštěvníci zde mohou shlédnout sochy místních výtvarníků, které jsou věnovány těmto stříbřitě modrým rybičkám.

V letovisku najdete i ulici „Cesta sardelí“ (Cesta srdela). Zdejší stylové hospůdky a restaurace mají na jídelním lístku rozmanité chutné pokrmy ze sardelí. V „Malé rybářské akademii sardelí“ (Mala ribarska akademija srdela) se pořádají kurzy v nasolování sardelí.

Další rybářská slavnost se jmenuje „Co rybáři umějí“ (Ča ribari znaju). Rybáři předvedou hostům své dovednosti a diváci se seznámí se starým rybářským náčiním, uvidí regatu klasických člunů „batana“ s plochým dnem a vydají se s rybáři na ukázkový rybolov.

Kromě lidových slavností nabízí Fažana i festival klasické hudby „Fažanské soumraky“ (Fažanski sutoni). V kostelních prostorách proběhnou četné koncerty talentovaných mladých akademických hudebníků, kteří pocházejí z Istrijského poloostrova.

Turistické sdružení Istrijské župy

Comments are closed.