StatPress

Celkem:3642
Počet návštěv dnes: 76
Online:1

Druhý domov v Chorvatsku? Proč ne!

Brac

Čeští turisté se v zásadě nijak neodlišují od těch zahraničních. Cestují po celém světě, za svoje peníze
požadují kvalitní služby a dovolenou si chtějí užít podle svých představ. Přesto nalezneme určitá
specifika, charakteristická právě pro nás, pro Čechy.

Jako obyvatelé vnitrozemského státu toužíme po letní dovolené u moře. A největšímu zájmu se u nás těší Chorvatsko, které vytrvale poráží všechny ostatní destinace jako je Španělsko, Francie nebo Itálie. To je dáno jednak geografickou blízkostí, přeci jenom u Jadranu můžeme být autem za cca 10 hodin, ale i historickými vazbami. Byli to právě Češi, kteří počátkem minulého století objevili Chorvatsko jako turistickou destinaci. Jeden z českých průkopníků cestovního ruchu v Chorvatsku, Emil Geistlich, má dokonce v Bašce svoji bustu. Dovolená v Chorvatsku pak byla naplněním vytouženého snu i za minulého režimu.

V současnosti je dovolená v Chorvatsku pro řadu Čechů takřka každoročním rituálem. Jezdí sem pravidelně, někteří i vícekrát do roka, často se vrací na svá oblíbená místa. Do stejného kempu, hotelu či apartmánu. Chorvatsko se pro ně stalo doslova druhým domovem. A s tím souvisí i nový trend. Tak jako si Češi dříve pořizovali druhé (víkendové) bydlení na českém venkově a horách, nyní mnozí z nich investují třeba do nákupu vlastního apartmánu nebo domku v Chorvatsku. Pokud si chcete udělat představu o nabídce nemovitostí, můžete se podívat do databáze na webu Reality Chorvatsko.

Podrobnosti o tom, jak nákup probíhá, s jakými poplatky je potřeba počítat nebo na co si dát pozor, podrobně rozepisuje článek zabývající se nákupem nemovitosti v Chorvatsku. Důležitou informací je, že zatímco dříve bylo nutné pro nákup realit zakládat právnickou osobu se sídlem v Chorvatsku, od roku 2009 zde mohou Češi jako občané Evropské unie nabývat nemovitý majetek přímo.

Nejvýhodnější byl nákup nemovitostí poté, co utichla válka v Jugoslávii, která skončila jejím rozpadem na několik samostatných států. V posledních letech ceny poměrně výrazně stouply, ale i tak je možné narazit na výhodné nabídky. Starší apartmán nedaleko od mořského pobřeží je možné pořídit za částku kolem 1,5 milionu Kč.

Pokud se pro koupi vlastního domu či apartmánu rozhodnete, nemusíte mít obavy, že byste jej sami nestíhali dostatečně využívat. Obvyklou praxí je apartmány po dobu vlastní nepřítomnosti pronajímat. Není třeba se o nic starat a vaše investice se vám tak kromě příjemně strávené dovolené ve vlastním začne i vracet. Mnozí majitelé dokonce dosahují lepšího zhodnocení vložených finančních prostředků, než jaké nabízejí české banky prostřednictvím termínovaných či spořících účtů. V každém případě je ale důležité dbát na důkladné prověření původu a historie nemovitosti.

Comments are closed.