StatPress

Celkem:5191
Počet návštěv dnes: 165
Online:1

Doporučené trasy do Chorvatska

Do Chorvatska můžete jet autem, autobusem, vlakem nebo letět letadlem. Můžete ovšem naložit auto nebo motorku do vlaku v Praze. České dráhy provozují letní spoj  Jadran který jezdí v červenci a v srpnu na trase Praha ? Split každý den. Informace jsme přinesli  předchozích článcích.

Letecká doprava je určitě  nejrychlejší. Do Chorvatska létá Croatia Airlines a ČSA v sezoně také Sky Europe. Letiště Split je vzdáleno od centra Splitu asi 20 km. Nejlépe je jet z letiště do centra Splitu kde je centrální vlakové nádraží, hlavní autobusové nádraží a přístav trajektů.Split je opravdu pravé tranzitní město z kterého můžete pokračovat trajektem na ostrovy, nebo autobusem po pobřeží

Doprava autem je mezi našimi čtenáři nejpreferovanější. Proto vám přinášíme aktualizovanou verzi našeho článku z roku 2005 o doporučených trasách.

Cesta autem je bezproblémová a snadno ji zvládne i méně zkušený řidič pokud dodržuje přestávky a rozumě odpočívá. Chybou mnoha řidičů je že se domnívají, že jednou ročně zvládnou jet celou noc bez zastávky. Je to hloupý mýtus, riskují svůj život.

Chorvatsko neustále zlepšuje a prodlužuje dálniční síť tak, aby cesta autem byla pro turisty pohodlnější, rychlejší a bezpečnější, bohužel stále více turistů v zemi znamená přeplněné dálnice a kolony.  První pasová a celní kontrola na cestě je až na chorvatských hranicích, Chorvaté uznávají naš občanské průkazy takže většinou nepotřebujete pas .

Zde jsou trasy:

TRASY:

do ISTRIE – letoviska UMAG, POREČ, ROVINJ, PULA, MEDULIN, RABAC…
1. Vídeň-Graz-Maribor a dále: A:Ljubljana-Postojna-Koper a dále do letovisek nebo B:Zagreb-Rijeka-tunel Učka a dále do letovisek.
2. Vídeň-Klagernfurt-průsmyk Loibl-Ljubljana-Postojna-Koper a dále do letovisek
3. Vídeň-Klagernfurt-Villach-tunel Karavanky-Ljubljana-Postojna a dále do letovisek

na KVARNERSKOU RIVIERU – ostrovy KRK a PAG – do letovisek NOVI VINODOLSKI, CRIKVENICA, NJIVICE, MALINSKÁ, KRK, PUNAT, BAŠKA, ostrov PAG-NOVALJA …

1. Vídeň-Graz-Maribor-Ljubljana-Postojna-Rijeka, dále směr Split. Na ostrov Krk se odbočuje v městečku Kraljevica 30 km jižně pod Rijekou. Přejezd mostem pevnina-Krk (poplatek jen při cestě tam 3,20 EUR). Trajekt na ostrov PAG je 100 km jižně od Rijeky v místě PRIZNA (automobil 9 EUR, dospělý 1,5 EUR). Na Pag je možná doprava i mostem ve směru od Zadaru.
2. Vídeň-Maribor-Zagreb-Karlovac, před Rijekou dálničním výjezdem „Ostrov KRK“ a dále  do letovisek Novi Vinodolski, Crikvenica a k mostu na ostrov KRK (poplatek za most jen při cestě tam 3,30 EUR)

do SEVERNÍ DALMÁCIE – letoviska Pag – NOVALJA, ZATON, PETRČANE, ZADAR, ZELENA PUNTA (kombinovaná doprava bus/loď) …
FILIP JAKOV, BIOGRAD, PAKOŠTANE, VODICE, ŠIBENIK, PRIMOŠTEN, TROGIR 1. Vídeň-Maribor-Zagreb-Karlovac-Zadar, z dálnice Zagreb-Split jsou označené výjezdy do letovisek podél pobřeží
Do Novalje na Pagu mostem vedoucím z pevniny 20 km před Zadarem (Posedarje) na ostrov Pag. Most je zdarma.

do JIŽNÍ DALMÁCIE – poloostrov PELJEŠAC a ostrovy BRAČ, HVAR, KORČULA do letovisek STARI GRAD, SUPETAR, BAŠKA VODA, MAKARSKÁ, TUČEPI, ŽIVOGOŠČE, PODGORA, DRVENIK, GRADAC, OREBIČ a (DUBROVNÍK pouze vlastní dopravou)
1. Vídeň-Maribor-Zagreb-Karlovac-Zadar-Šibenik-Split, dále podél pobřeží do letovisek. (Tato trasa vede po dálnici Zagreb-Split)
2. Druhá varianta je Vídeň-Maribor-Zagreb-Karlovac-Slunj-Plitvice-Gračac-Knin-Sinj-Cista Provo-Šestanovac a výjezd na pobřežní magistrálu u Brely. (Touto cestou se vyhnete dálnici.)

Vždy do Záhřebu, a zde se můžete rozhodnout, zda pojedete po nové, krásné a relativně drahé dálnici až do Splitu, nebo pojedete po staré cestě  (v Karlovaci, asi 30 km za Záhřebem, sjedete z dálnice a pokračujete po dobré silnici směr Slunj, Plitvička jezera, Gračac, Knin, Split ? asi 350 km).
Také můžete jet přes Bosnu a Hercegovinu: ze Záhřebu jedete po dálnici směr Bělehrad, asi po 130 km odbočíte na Banja Luka, Jajce, Bugojno, Kupres, Livno, Čista Provo, Makarska. Cesta je dobrá a rychlá, ale nevýhoda je průjezd přes dva hraniční přechody navíc.Někteří lidé se setkali se snahou žádat úplaty.
Ceny pohonných hmot jsou v Rakousku, Slovinsku, Bosně i Chorvatsku přibližně stejné jako u nás, aktuální  ceny pravidelně začneme zveřejňovat od dubna.

Známku na rakouské dálnice (10ti denní) můžete u nás koupit  asi za 270 Kč. V Rakousku tato známka stojí 7,60 EUR ,každopádně je při pobytu nad deset dní vždy  výhodnější koupit dvě 10ti denní známky než  dvouměsíční.
Průjezd krátkým úsekem Slovinské dálnice platíte v turniketu (asi 1 EUR), dále platíte v Chorvatsku úsek Krapina (hranice Chorvatska ) ? Záhřeb. Tento úsek je dlouhý asi 30 km, průjezd stojí 11 KN (1 KN = 3,60 Kč).

Ze Záhřebu pokud pokračujete dále na Split. Pokud jedete po staré cestě, musíte v Karlovaci sjet z dálnice – platíte 16 KN, pokud jedete po nové dálnici do Splitu, platíte 157 KN. Pokud si chcete prohlédnout Plitvička jezera, nepoužívejte  dálnici, ale pokračujte po staré cestě až do Splitu.

2 komentáře Doporučené trasy do Chorvatska