StatPress

Celkem:3649
Počet návštěv dnes: 89
Online:1

Dny oliv v Punatu

Je těžké si vybavit Jadranské moře bez vůně oliv a chuti olivového oleje. Olivy jsou velmi vyhledávanou surovinou ve středomořské kuchyni, a proto není divu, že se v obci Punat na ostrově Krk každým rokem v říjnu konají Dny oliv, během nichž se hostům ostrova Krk prezentují všechny možnosti použití tohoto léčivého plodu. Je to jedinečná příležitost, aby se zájemci zúčastnili sklizně oliv a prožili chvíle všedního života ostrovanů. V průběhu sklizně hostitelé podají hostům rolnickou svačinu za zvuků dřevěného nástroje sopile. Večer následuje bohatá hostina ? gastronomická obchůzka punatských restaurací, v nichž mohou účastníci akce ochutnat delikatesy, připravené z oliv.

Dny oliv, které se konaly od 1. do 10. října, jsou pro obyvatele Punatu mimořádnou příležitostí k propagaci pěstování oliv a olivového oleje. Tento původní zdejší produkt je mimořádně vyhledávaný turisty.

Obyvatelé obce Punat v minulých dvaceti letech obnovili mnoho starých zanedbaných olivových hájů. Vysázeli i nové olivovníky. Dnes je zdejší pěstování a výroba oliv známé i za hranicemi Chorvatska díky mimořádně kvalitním produktům. O tom, jak prudce se zde toto zemědělské odvětví rozvinulo, svědčí i skutečnost, že se jím zabývají skoro všechny rodiny v obci Punat, které leží na východním břehu zálivu Punatska Draga, na jižním břehu ostrova Krk.

Punat je vzdálen osm kilometrů od města Krk. Turisty láká mírným středomořským podnebím, přímořskou atmosférou, úzkými uličkami a stylovými vinárnami zvanými konoby, přírodními plážemi, vinohrady a olivovými háji.

Bohaté kulturní dědictví je patrné na každém kroku. Farní kostel s barokním oltářem, středověká kaple sv. Jiřího (sv. Jurja), předrománský kostel sv. Donáta (sv. Dunata), sochy Křížové cesty na promenádě nad městem. Na ostrůvku Košljun uprostřed zálivu stojí známý františkánský klášter, který je jedinečnou ukázkou souladu architektury, přírodních krás, bohatství kultury a dějin. V klášteře je uložená etnografická a sakrální sbírka. Je tam i cenná stará knihovna.

V zachovalé přírodní zátoce je jedna z největších a nejvybavenějších chorvatských marín, která poskytuje služby jachtařům. Punat byl poprvé zmíněn v písemných dokumentech v roce 1377. Tehdy se jmenoval Villa di Ponte.

V bezprostřední blízkosti letoviska Punat jsou krásné oblázkové pláže. Do některých skrytých zákoutí s osamělými, tichými plážemi, lze připlout jenom po moři, a proto si turisté mohou najmout loďku jako taxík.

Na ostrůvku Košljun je muzeum a etnografická sbírka s mnoha starobylými předměty zdejších rybářů, zemědělců a s lidovými kroji obyvatel celého ostrova Krk. Klášter vlastní i bohatou zoologickou expozici, skládající se z velké sbírky škeblí a unikátních exemplářů živočichů. Má také bohatou knihovnu, obsahující asi 30 000 knih. Mezi nimi je Ptolemajův atlas, vytištěný v Benátkách v roce 1511. Je to jeden ze tří zachovaných exemplářů tohoto atlasu na světě. Prohlídka ostrůvku trvá asi dvě hodiny. Na ostrůvku nejsou žádná pohostinská zařízení.

Města ve střední a západní Evropě jsou nejblíže k ostrovu Krk. Je totiž spojen s pevninou mostem. Na Krku je také letiště, kde mohou přistát letadla o velké kapacitě, používaná v mezinárodní letecké dopravě.

Comments are closed.