StatPress

Celkem:3959
Počet návštěv dnes: 79
Online:0

Cena dálnic v Chorvatsku a doporučené trasy

Téměř každý kdo jede do Chorvatska na dovolenou, ať už poprvé,nebo opakovaně, hledá tu pravou cestu. Ti co jedou poprvé přemýšlí jak se vůbec dostat do místa pobytu co nejefektivněji , zkušenější hledají cestu bez návalů a stresu nebo novou vyhlídkovou trasu. V dnešním článku se pokusíme přiblížit několik neznámějších tras. Každá trasa však má ještě několik možných variant.

Dalmácie

Pokud máte namířeno do severní, nebo střední Dalmácie, můžete jet přes Znojmo, Vídeň, Graz a Maribor , potom dorazíte do chorvatského Záhřebu a máte možnost vybrat si, kudy pojedete dál. Můžete pak pokračovat po nové dálnici Karlovac – Bosiljevo – Žuta Lokva – Gospić – Gornja Ploča a dojet až do Zadaru.

Další variantou je využít starou cestu přes Slunj, Plitvická jezera, Gračac, Sinj a zamířit do Splitu. Cesta je méně frekventovaná než dříve a je  možnost i navštívit Plitvická jezera.

Ačkoli se může zdát trasa po dálnici rychlejší, může vás zdržet placení mýtného a s tím související dlouhé fronty. Fronty a ucpaná dálnice čekají  řidiče na mýtnici Lučko, proto se vyplatí použít nově vybudovanou mýtnici Dermeje, která je jen tři kilometry před mýtnicí Lučko ve směru od Karlovacu, která ale slouží výhradně pro bezhotovostní placení mýta. V Chorvatsku je možné koupit předplacenou sezónní kartu nebo tzv. ETC systém (ELECTRONIC TOLL COLLECTION) umožňujících automatický průjezd branami.  ETC zařízení  můžete koupit na benzínkách INA  – nejlevnější za 420 kn kdy zařízení stojí 120kn a je přednabito kreditem 300kn, nebo je možné ho zakoupit přímo na mýtnicích. Navíc při jeho použití stejně jako u předplacené karty ušetříte 10 % z ceny mýtného.

Istrijský poloostrov, Kvarner a ostrovy

Možnost vybrat si trasu mají samozřejmě také turisté směřující do oblasti Istrie.

První varianta je dojet do Záhřebu po stejné trase jak bylo výše uvedeno a za Karlovacem u Bosiljevu se vydat  po dálnici k moři směrem na Rijeku kterou objedete po obchvatu a do vnitrozemí Istrijského poloostrova pokračujete přes pět kilometrů dlouhý tunel Učka. Bohužel ani tady se pravděpodobně nevyhnete zácpám.

Další možnou trasou pojedete přes Rakousko.Doporučíme ji těm, kteří se rádi kochají přírodou. Přes přechod v Dolním Dvořišti, se  dáte se na Linec, objedete rakouský Salcburk, Villach, slovinskou Lublaň a přes město Postojna dojedete do chorvatské Puly. Nevýhodou je cena ? v Rakousku se platí za průjezd alpskými tunely a také musíte mít dálniční známku.Také počítejte že se zdržíte na hraničním přechodu Rupa na slovinsko-chorvatských hranicích, kde pravidelně bývá fronta na celnici. V letošním roce se navíc opravuje několik tunelů v obou směrech , mimo jiné i ten nejdelší Tauern tunel, takže jsou na dálnici stojící kolony. Již před sezónou zde byly až třicetihodinové fronty a takže letos tuto trasu nemůžeme doporučit.

Do Chorvatska se také nechá jet trasou přes Slovensko což je stará předrevoluční trasa. Zabere asi 12 hodin jízdy, ale je celkem klidnější a zajímavá . Z Čech přejedete přes Lanžhot na Bratislavu, Rajku, Szombathely, Goričan. Celá cesta přes Maďarsko je označená E65 , dejte si však pozor na dálnice ne vždy je značení jasné a pokud se jim chcete vyhnou žádá to zvýšenou pozornost nebo dobrou navigaci.

Poplatky za chorvatské dálnice jsou uvedeny níže v článku.Pro orientaci uvádíme také ceny dálničních známek v Rakousku,Slovinsku,Maďarsku a na Slovensku stejně ta jako ceny benzínu.

Kolik stojí Natural 95 v Evropě (v Kč)

Chorvatsko      29,64

Slovinsko         31,19

Rakousko        31,96

Maďarsko       33,25

Itálie                35,57

Německo         36,86

Slovensko        32,38

Ceny dálničních kupónů Rakousko

Rozsah Platnost Cena
DK motocykly (jednostopá vozidla) 10ti denní 120 Kč
DK motocykly (jednostopá vozidla) 2 měsíční 306 Kč
DK osobní vůz do 3,5 t včetně 10ti denní 220 Kč
DK osobní vůz do 3,5 t včetně 2 měsíční 608 Kč
DK osobní vůz do 3,5 t včetně 1 rok 2 023 Kč

Ceny dálničních kupónů Slovensko

Kategorie (T= váha v tunách) Platnost Cena
Motorová vozidla do 3,5 T 1 rok 1 100 CZK
Motorová vozidla do 3,5 T 1 měsíc 300 CZK
Motorová vozidla do 3,5 T 7 dní 150 CZK

Ceny vybraných dálničních kupónů Slovinsko

Kód Rozsah Platnost Cena
DK10SIMO Osobní vůz do 3,5 t vč. 1měsíc 840 Kč
DK10SIDO Osobní vůz do 3,5 t vč. 1 týden 420 Kč
DK10SIDM Motocykly (jednostopá vozidla) 1 týden 210 Kč

Ceny vybraných dálničních kupónů Maďarsko

D1 motocykly a motorová vozidla s maximální vahou do 3,5 tuny (včetně všech druhů přívěsů)

D2 motorová vozidla a vozidla s připojeným přívěsem (dlouhá vozidla) mající maximální přípustnou hmotnost převyšující 3,5 tuny, maximálně však 7,5 tuny.

Kategorie vozidla 4-denní 1-denní 10-ti denní měsíční roční
D1 195 Kč 325 Kč 530 Kč 4 595 Kč
D2 350 Kč 835 Kč 1 590 Kč 13 430 Kč
D3 350 Kč 1 290 Kč 2 270 Kč 20 050 Kč
D4 350 Kč 1 665 Kč 2 840 Kč 24 970 Kč
Motocykl 87 Kč

Ceny vybraných dálničních úseků Chorvatsko

Comments are closed.