StatPress

Celkem:3929
Počet návštěv dnes: 79
Online:1

Rijecký festival

Rijeka

Rijeka

Již po šesté se budou letos od 30. června do 23. července konat Rijecké letní noci (Riječke ljetne noći), kulturní festival, který nabídne zájemcům 24 kulturních představení na 13 různých městských lokalitách.

Letos tento letní festival zahájí vystoupení francouzské skupiny Ephemere, nazvané ?Od Prométhea ke Galileovi?. Námětem a realizací se skupina přihlásila k oslavám Mezinárodního roku astronomie, který vyhlásily Spojené národy u příležitosti 445 let od narození Galilea Galeleie a 400 let od doby, kdy tento otec moderní astronomie zamířil poprvé svůj dalekohled na hvězdy. Francouzské představení bude velkou přehlídkou moderního tance, akrobacie a nejrůznějších světelných efektů a jeho velká část se bude realizovat na jevištích pod širým nebem, stylově ?pod hvězdami? – v přístavu na mole Karoliny Rijecké (Gat Karoline Riječke).

Velkou hvězdou rijeckého festivalu bude hudební génius, jak bývá často nazýván, Arturo Sandoval, největší žijící džezový hráč na trubku a nositel četných nejvyšších mezinárodních cen. Se svým sextetem předvede tento hudebník pocházející z Kuby nejen své pověstné působivé balady, nýbrž i klasickou hudbu: Bacha, Beethovena, Mozarta, Chopina a Stravinského, kteří jsou Sandovalovými vzory.

Mimořádným zážitkem jistě bude i baletní program ?Sho-bo-gen-zo? umělce Josefa Nadje s maďarskými a francouzskými tanečníky, který vznikl na základě knihy japonského zenového mistra Dogena. Uskuteční se v Chorvatském národním divadle Ivana Zajce (Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca).

V rijecké katedrále sv. Víta (Katedrala sv. Vida) vystoupí chlapecký sbor Tölzer Knaubenchor, pokládaný v současné době za jeden z nejlepších na světě.

Comments are closed.